Dziecko u psychologa

czas czytania 4 min.

Czy to dobry pomysł żeby wysłać dziecko do psychologa?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta.

Czy warto iść do Psychologa

Generalnie, pójście do psychologa do dobry pomysł. Jeśli pojawiają się w życiu trudności z takimi obszarami jak motywacja, emocje, relacje z innymi, na spotkaniach możesz je zidentyfikować, zrozumieć i znaleźć sposoby na ich przezwyciężenie. Możesz też nauczyć nowych, bardziej satysfakcjonujących sposobów funkcjonowania. Jest jednak kilka ważnych ale…

Wysłanie do Psychologa a wewnętrzna motywacja

Praca z Psychologiem będzie nieskuteczna jeśli osoba przychodząca na spotkanie nie ma motywacji do zmiany. Jeśli to nie jest jej własna decyzja żeby przyjść i podjąć wysiłek zmiany wewnętrznej. Takie sytuacje mają miejsce na przykład, kiedy w firmie pracownik jest wysyłany przez szefa na sesję Coachingowe. Bycie oddelegowanym na takie spotkanie łączy się czasem z brakiem gotowości i otwartości klienta. W takim przypadku, kiedy zmiana jest narzucona z zewnątrz, powodzenie spotkań i szansa na widoczne efekty jest bardzo nikła. Chyba nikt z nas nie chciałby być "wysłanym" do psychologa. Okazuje się bowiem, że wewnętrzna motywacja - ja chcę i wierzę, że to jest ważne - jest jednym z kluczowych czynników powodzenia spotkań z Psychologiem.

“Jesteś czubkiem jeśli idziesz do Psychologa”

Podobnie rzecz się ma z udziałem dzieci w spotkaniach. Tu dochodzi jeszcze często negatywne postrzeganie zawodu. Pójście do Psychologa to często w ocenie dzieci jednoznaczny sygnał że "coś jest ze mną nie tak". Powszechne jest stygmatyzowanie uczniów, którzy zostali w szkole wysłani do psychologa przez rówieśników. Jesteś czubkiem, albo masz nie po kolei w głowie jeśli idziesz na rozmowę z Psychologiem. Bywa też że rozmowa w gabinecie szkolnym jest swoistą karą i przywołaniem do porządku niegrzecznych uczniów. Kiedy wychowawcy już wyczerpują się wszelkie argumenty, łobuz trafia do psychologa.

System jest bardziej złożony niż nam się wydaje

Dlatego też jeśli sądzisz, że Twoje dziecko skorzystałoby na wizytach u Psychologa, zatrzymaj się i przyjrzyj temu co dzieje się wokół. Czy jest możliwe, że jakakolwiek z opisanych wyżej dynamik może występować w Twojej i Twojego Dziecka sytuacji? Jeśli masz wątpliwości, po prostu porozmawiaj z nim/ nią najpierw co o tym sądzi. Czy, najprościej rzecz biorąc uważa, że może mu lub jej to pomóc. Sama taka rozmowa, spotkanie z dzieckiem ma w sobie niesamowitą moc. To niezwykle ważne, aby oddać młodemu człowiekowi prawo do decydowania o sobie, prawo do swojego zdania, własnej opinii i wyrażenia odmowy. 

Nierzadko jest tak, że mimo pierwszego oporu, kiedy syn lub córka zobaczą że ich zdanie się liczy, że mają prawo decydować o sobie, a co najważniejsze nic im nie zagraża, sami z czasem wybierają takie właśnie rozwiązanie. 

Coś jest ze mną nie tak

Bycie oddelegowanym do gabinetu, może w dziecku rodzić poczucie że jest z nim coś nie tak, że zawiodło i teraz trzeba je naprawić. Co więcej sugeruje, że to dziecko jest jedyną przyczyną trudności jakie mają miejsce. Najczęściej jednak, dynamika zjawisk zachodzących w rodzinie jest dużo bardziej złożona. Zachowanie dziecka, nawet to szkodzące mu/ jej jak wagary, opuszczanie lekcji, używanie substancji psychoaktywnych, wycofanie lub agresja i szereg innych, jest najczęściej sposobem poradzenia sobie z sytuacją w której się znalazło. Bez wrażliwego, empatycznego i otwartego podejścia, łatwo można zacząć upatrywać przyczyny kłopotów właśnie w dziecku. Gdyby się lepiej uczył, gdyby była bardziej otwarta, gdyby nie agresja nie mielibyśmy tych trudności. Jeśli takie myśli pojawiają się, warto przyjrzeć się z uważnością temu, jak inne osoby i sytuacje wpływają na to co dzieje się w systemie rodzinnym lub środowisku szkolnym.

Dobry pomysł

Kolejny ważny aspekt jest taki, że to rodzice mają często na dziecko bardzo duży wpływ. Może więc dobrym pomysłem byłoby zwrócenie się samemu do psychologa. Wtedy będzie można łatwiej zrozumieć co dzieje się w relacji i dlaczego dziecko postępuje w określony sposób. Nie bez znaczenia jest także możliwość odbycia treningu umiejętności rodzicielskich. Swoistego szkolenia jak rozmawiać, jak być, jak kształtować atmosferę w domu aby wspierać. Zdarza się, że zachowanie, które uważaliśmy za odpowiednie, okazuje się na dłuższą metę szkodliwe. Nie ma szkół wychowania i rodzicielstwa. Często uczymy się tego w naszym domu rodzinnym lub z filmów czy gazet. Może okazać się, że prosty system nagród i kar zawodzi, że to co działało kiedyś, dla nas, dla naszych dzieci może już nie być dobrym rozwiązaniem.

Podsumowując. Pójście do psychologa to świetny pomysł. Aby pomóc swojemu dziecku w tym doświadczeniu, sama/ sam zrób pierwszy krok! 

fot: Anna Isaeva/Adobe Stock https://www.mindful.org/five-ways-to-help-teens-build-a-sense-of-self-worth/

Previous
Previous

Moje dziecko ma depresję

Next
Next

Ja chcę tylko zmienić kolor.